מהי חינה מרוקאית?

טקס החינה הינו טקס עתיק יומין הנחגג טרם החתונה לרב בקרב יהודי יוצאי צפון אפריקה (תוניס, מרוקו, לוב), תימן והודו. הטקסים בעדות השונות משתנים באופיים ובמנהגים מעדה לעדה, ובעלי מאפיינים מגוונים. אחד מטקסי החינה הבולטים ביותר בייחודו הינו טקס החינה המרוקאי שכיום נחגג גם בקרב אנשים אשר אינם מרוקאים בשורשיהם.

טקס החינה המרוקאי מכיל מגוון מנהגים ומסורות והוא ייחודי בשל הצבעוניות שלו, הפאר, ההוד והשפע המורעפים על הזוג הצעיר.

לרב, על פי המסורת המרוקאית הורי הכלה הינם אחראים לעריכת טקס החינה ונהוג לחגוג את טקס החינה יום לפני החתונה, ביום בו הכלה הולכת לטבילה במקווה- שם הטקס מתחיל. בנות המשפחה מלוות את הכלה למקווה לטבילת היטהרות בריקוד ושירים מסורתיים, העוסקים בתכנם בכלה ובזוג הצעיר. כל הבנות כבר לבושות כמיטב המסורת תלבושות ושמלות מהודרות– כפתנים לחינה, לרב מבדים מבריקים עם עיטורים ורקמות. במרוקו נהוג היה לשבץ את בגדי טקס החינה בזהב ולהעבירם בירושה במשפחה. במקווה מכבדים את הכלה בממתקים, והכלה לובשת את הלבוש המסורתי "השמלה הגדולה" – או כפי שקוראים לזה במרוקאית "קשוואה כבירה". לאחר סיום הטבילה במקווה מתחילים בתהלוכה לבית הוריה של הכלה בחזרה, שם מתקיים טקס החינה. בבית מחכים כל הגברים, גם הם לבושים בבגדים המסורתיים- כפתן מיוחד לחינה וחובשים תרבוש על ראשם. בני הזוג מלווים על ידי בני המשפחה והחוגגים, לעיתים נישאים באפריון מפואר, בנשיאת נרות ומגשי תופינים שהוכנו מבעוד מועד לרגל הארוע. הם מתיישבים בטאלמון- כורסאות מפוארות הנועדו למעמד מיוחד זה, שם הם נמצאים רוב הערב.

שוק מרוקאי - תמרים ונענע

הערב כולו סובב סביב החתן והכלה והאורחים מברכים אותם, רוקדים ושרים לפניהם. בטקס החינה עצמו מכינים את תערובת החינה, העשויה מעלי הכופר טחונים היוצרים תערבות המשאירה חותם כתום-אדמדם על העור, אם הכלה וחברותיה נוהגות למרוח אותה על כפות ידיהם של החתן והכלה, והיא מסמלת שמירה מעין הרע, סגולה לשפע ופיריון ובריאות לזוג המאושר.

במהלך הטקס נהוג שהורי החתן מעניקים מתנות לכלה- לרב מדובר בדברים יקרי ערך כגון תכשיטי זהב, והורי הכלה מעניקים מתנות לחתן.